projekt Monte Cassino


18 maja 1944 roku na ruinach zajętego przez Polaków klasztoru Monte Cassino zawieszono biało czerwoną flagę wieszczącą światu, że po pięciu miesiącach ciężkich i krwawych walk niemieckie Termopile padły. Bitwa o Monte Cassino miała cztery fazy, w tej ostatniej decydującej wziął udział wchodzący w skład 8 Armii 2 Korpus generała W. Andersa, który otrzymał do szturmowania najtrudniejszy odcinek frontu- piekielny masyw Cassino z Klasztorem, który przed czwartą bitwą był już symbolem niezłomności i determinacji niemieckiego żołnierza oraz nieudolności i bezradności alianckiego dowództwa 5 i 8 Armii pchających swoich żołnierzy na rzeź.Witamy na blogu autorów trylogii komiksowej „Monte Cassino”. Założyliśmy go, by w tym miejscu informować wszystkich zainteresowanych o postępach w pracy nad naszym projektem.

Prace nad trylogią trwają od 2007 roku. Wydawcą i opiekunem całego projektu jest Stowarzyszenie Pokolenie. Tom pierwszy miał swoją premierę w 2009 roku, tu można zobaczyć film, który był jego zapowiedzią a tu plansze z komiksu. Drugi tom został wydany w grudniu 2010 roku. Zapraszamy do zobaczenia fragmentów z komiksu Monte Cassino II. Trzeci, ostatni tom komiksu Monte Cassino miał swoja premierę we wrześniu 2016 roku. Kilka przykładowych plansz w kolorze prezentujemy na naszej stronie internetowej www.becla-tomecki.com.

Wszelkie pytania, sugestie, wrażenia, prośby, groźby prosimy kierować na adres: beclatomecki@gmail.com

wtorek, 13 maja 2014

Profesor Żdanowicz

13 maja w Zabrzu odbyły się uroczyste obchody z okazji 70 rocznicy bitwy pod Monte Cassino. Pod pomnikiem bohaterów Monte Cassino został odczytany Apel Pamięci, Kompania Honorowa 6 Brygady Powietrznodesantowej z Gliwic oddała salwę honorową po której włodarze miasta i delegacje różnych organizacji i związków złożyły kwiaty i wieńce. Całej uroczystości akompaniowała orkiestra wojskowa z Bytomia. Dla nas ta uroczystość była szczególna jeszcze z dwóch powodów, po pierwsze na pomniku odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą prof. Witoldowi Żdanowiczowi, żołnierzowi 2 Korpusu, weteranowi walk o Monte Cassino, Chienti, Ankonę i Bolonię. Profesor Żdanowicz był naszym konsultantem historycznym i opiekunem, bardzo wiele wniósł w nasz komiks. Po drugie, dzięki tym uroczystościom udało nam się spotkać i porozmawiać z córką profesora, panią Elą Żdanowicz-Krecipro, przemiłą i bardzo inteligentną osobą, która utwierdziła nas w tym, jak wiele prawdy kryje się w zdaniu - nie daleko pada jabłko od jabłoni. Pani Ela przejęła spuściznę po profesorze i nadal ciężko pracuje nad biografią swojej rodziny, którą rozpoczął jej ojciec. Zapraszamy na bloga Saga Rodu Sybiraków, który prowadzi pani Ela i na którym publikuje m.in. wojenne wspomnienia swojego ojca. Z niecierpliwością czekamy na finał pracy i książkę, którą planuje wydać. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Na koniec chcielibyśmy przytoczyć iście Barejowską anegdotę dotyczącą niebywałej inicjatywy profesora Żdanowicza i jego kolegów kombatantów. Sobie tylko znanymi ścieżkami profesor doprowadził do tego, że w 1982 roku w Zabrzu jedna z ulic nazwana została „Aleją Bohaterów Monte Cassino”. Inicjatorzy, mimo że mieli poparcie najwyższych władz miasta, bali się, że SB może zablokować inicjatywę. Dlatego postanowili, że tablice zostaną zawieszone w nocy 17 maja, tak by postawić ich przed faktem dokonanym. Tablice wykonał zaufany człowiek z MPGK w Zabrzu. Gdy inicjatorzy zgłosili się po tablice przeżyli wstrząs. Zamiast „Alei Bohaterów Monte Cassino” było „Alei Obrońców Monte Cassino”. Zapytali więc wykonawcę tablic- panie coś pan tu napisał? Jakich „obrońców”? Przecież ta tablica ma upamiętniać Polaków, którzy atakowali Monte Cassino a nie Niemców, którzy je bronili! Na to pan odpowiedział- skąd mogłem wiedzieć, że Polacy kogokolwiek, kiedykolwiek atakowali? Większość świąt historycznych w Polsce dotyczy obrony a nie zdobywania…Brak komentarzy:

Prześlij komentarz